Konference 2024 - infografika
Krátké a přehledné shrnutí třetí konference CZARMA a kulatých stolů.
Dne 25. března 2024 se na Ministerstvu zahraničních věcí České republiky (MZV) konalo první setkání zaměřené na vědeckou diplomacii, organizované Českou asociací manažerů a administrátorů ve výzkumu (CZARMA). Akce se zúčastnili zástupci ministerstva z odboru ekonomické a vědecké diplomacie, včetně Kateřiny Joselové, Olgy Kalinové, Heleny Schulzové a Tomáše Píši, a členové CZARMA - zástupci z českých univerzit a výzkumných institucí.
Setkání se soustředilo na možnosti rozvoje spolupráce mezi ministerstvem a akademickými institucemi. Vědecká diplomacie je klíčová pro řešení globálních výzev a zajištění ekonomického, politického a společenského rozvoje prostřednictvím kvalitního vzdělávání, výzkumu a technologií. Aktivity vědecké diplomacie zahrnují tři hlavní kategorie: „science in diplomacy“, „science for diplomacy“ a „diplomacy for science“.
Velká část prezentace a následné diskuze byla věnována projektům na podporu ekonomické diplomacie (PROPED), které organizují ambasády. Ty „vyvážejí“ zástupce českých institucí na zahraniční mise s cílem propagovat české vzdělávání a inovace. Každý rok proběhne přibližně 300 PROPEDů, kterých se účastní společně zástupci výzkumných institucí a firem. Jedním z uvedených příkladů byla mise do Německa, kde byla česká delegace včetně konkrétních produktů podpořena ambasádou, která zajistila program, návštěvy institucí a ubytování. Cestovné si musel český subjekt pokrýt v rámci spoluúčasti sám.
Zástupci ministerstva také představili využívané katalogy výzkumných a vývojových institucí ve čtyřech jazykových mutacích a diskutovali se zástupci CZARMA o možnosti spolupráce na veletrzích mezinárodního vzdělávání, kde by se mohly propagovat české doktorandské a postdoktorandské pozice.
„Ministerstvo zahraničí je další státní institucí, se kterou CZARMA navázala přímou a velmi konstruktivní spolupráci. Věda je mezinárodní. Ministerstvo a jeho síť zastupitelských úřadů jsou naše tykadla, abychom po celém světě dávali vědět o české vědě a motivovali studenty a výzkumníky, aby s českými institucemi spolupracovali nebo se k nim připojili. Konkrétní možnosti spolupráce s MZV a zastupitelskými úřady budou také představeny na výroční konferenci CZARMA v Brně formou posteru“ říká Ondřej Hradil z Masarykovy univerzity, který jednání jménem CZARMA inicioval.
Prohlídka Černínského paláce
Po formálním jednání byli účastníci setkání pozváni na prohlídku bytu Jana Masaryka a reprezentativních částí Černínského paláce. Účastníci měli možnost nahlédnout do prostor bývalé rezidence ministrů zahraničních věcí, které byly v roce 1993 pietně upraveny. Byt ve druhém patře Černínského paláce sloužil ministrům od vzniku Československa do 50. let 20. století a z dob využívání jeho nejznámějším nájemníkem, synem prezidenta Tomáše G. Masaryka, se zachovalo dobové rádio a původní koupelna. Tragickou událost z 10. března 1948 připomíná od roku 1989 na nádvoří pamětní deska.
Prohlídka pokračovala do reprezentativních částí Černínského paláce, kde byli účastníci seznámeni s historií a architekturou paláce, postaveného v roce 1675 Humprechtem Janem Černínem. Díky rekonstrukci prof. Pavla Janáka v letech 1929–1934 se z paláce přestavěného na kasárna znovu stalo reprezentativní sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Setkání bylo vysoce produktivní a přineslo řadu nových nápadů a možností spolupráce. Zástupci CZARMA a MZV se dohodli na intenzivnější komunikaci a koordinaci při plánování budoucích misí a projektů a využili nabídky konzultací s ekonomickými a vědeckými diplomaty, které MZV poskytuje. Zajímavé informace a nabídky spolupráce na jednotlivých akcí najdete na Teamsovém kanálu Politika vědy v CZARMA Teams.
Za CZARMA se účastnili Ondřej Hradil (MU – rektorát), Jan Ostřížek (MU – RECETOX), Klára Slanařová (MU – ÚVT), Pavel Koudelák (ČVUT – rektorát), Veronika Palečková (UOCHB), Andrea Nogová (UPOL – CATRIN), Jiří Navrátil (UPOL – CATRIN, tech transfer), Eva Matějcová (UK – rektorát), Ester Jarour (MU – CEITEC), Barbora Vidová Hladká (UK – MFF), Ludmila Součková (UK – Natur), Petra Köppl (Fyzikální ústav AV ČR), Hana Owsianková (UPOL – Filozofická fakulta), Naďa Witzanyová (ELI ERIC), Pavlína Pancová Šimková (MENDELU – LDF) a Bára Křenek Sobotková (DZS).
Krátké a přehledné shrnutí třetí konference CZARMA a kulatých stolů.
Hlavním tématem letošní konference byla profese manažer(ka) a administrátor(ka) ve výzkumu z pohledu vedení výzkumné instituce. Akce se konala 2. 10. 2024 v Brně za organizační podpory Vysokého učení technického v Brně. Více v článku.