Konference CZARMA a 3. členská schůze

Termín: 2. října 2024, 9:00 – 16:30
Místo: Purkyňova 118, Fakulta chemická, Vysoké učení technické v Brně
Kapacita: 230 na místě + online (neomezeně)


Česká asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu, z. s. (CZARMA) Vás zve na druhou výroční konferenci CZARMA a současně svoji třetí členskou schůzi. Letošním hlavním tématem bude profese manažer(ka) a administrátor(ka) ve výzkumu z pohledu vedení výzkumné instituce. Mezi hlavními hosty konference bude náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR Jiří Nantl a zástupci vedení výzkumných institucí, kteří s námi budou diskutovat. Pozornost bude věnována i fungování spolku, prezentaci jeho aktivit a v neposlední řadě networkingu.

Součástí akce bude i poster sekce.

Zájemci o sdílení dobré praxe a diskusi v rámci tematických skupin CZARMA jsou srdečně zváni k účasti na neformálních diskusních kulatých stolech k tématům hodnocení vědy, karierní rozvoj a mobility, právní a finanční otázky, widening, komunikace a otevřená věda den před konáním akce, tedy 1. října 2024, od 14:00 do 16:00 v prostorách CEITEC Vysokého učení technického v Brně (Purkyňova 123, kapacita 70 osob).

V neposlední řadě Vás zveme, abyste si přišli popovídat a pobavit se s dalšími CZARMA členy na networkingové setkání den před konáním akce, tedy 1. října 2024, od 19:00 do 22:00 do Platzu (Zelný trh 10, Brno, kapacita 120 osob). Můžete se těšit na středomořskou, mexickou a vietnamskou kuchyni. A také na typické české Honzovy buchty.

PROGRAM (ke stažení)

Bez popisku

Profily řečníků

Ida Součková Olšová

Ida má pracovní zkušenosti z různých typů organizací – od státní správy a samosprávy, nadnárodní společnosti přes zahraniční univerzitu až po současnou pozici na Masarykově univerzitě (MU). V prostředí výzkumných projektů a projektové podpory se pohybuje od roku 2012, za tu dobu se na Rektorátu MU podařilo vybudovat tým zkušených expertů na širokou škálu možností financování výzkumu.

prof. Ing. Martin Weiter, Ph.D.

Martin Weiter je profesorem v oboru Chemie, technologie a vlastnosti materiálů. V letech 2006-2014 působil jako proděkan a následně do roku 2022 jako děkan Fakulty chemické VUT. Od února 2022 je prorektorem VUT pro výzkum a transfer znalostí. Martin Weiter působí zároveň jako člen Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Mgr. Jiří Nantl, LL.M.

Jiří Nantl je náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V letech 2026-2023 působil jako ředitel Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU). V letech 2020 až 2023 byl zastupitelem a náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje.

ing. Pavlína Pancová Šimková, Ph.D.

Působí jako proděkanka pro integraci do Evropského výzkumného prostoru na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně. V letech 2015 až 2019 vedla Českou styčnou kancelář pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) v Bruselu. Profesně se specializuje na evropskou výzkumnou politiku a aktivně se podílí na realizaci projektů financovaných z rámcových programů.

Prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.

Je profesorkou environmentální chemie a ředitelkou centra RECETOX. Dlouhodobě se zabývá výskytem a environmentálními a zdravotními dopady toxických látek ve vnějším a vnitřním prostředí, výrobcích a potravinách. V posledních letech vedla řadu projektů z evropských strukturálních fondů a evropských rámcových programů v celkovém objemu téměř dvou miliard korun. V současné době koordinuje projekt TEAMING, evropskou výzkumnou infrastruktur EIRENE a je zapojena do více než deseti rámcových projektů.

Prof. RNDr. Ing. Michal V. Marek, DrSC., DR. H. C.

Od roku 2011 působí jako ředitel ústavu výzkumu globální změny AVČR (CzechGlobe). Je aktivní v různých poradních orgánech Ministerstva školství a Ministerstva životního prostředí a je členem Švédské královské akademie zemědělských a lesnických univerzit. Aktivně se podílí na odborné přípravě a implementaci klimatických mezinárodních dohod OSN, například Pařížské dohody.

Nik Claesen

Nik Claesen působí jako výkonný ředitelem EARMA. Má zkušenosti z předchozích působišť na Vrije Universiteit Brussel a Imperial College London. Nik Claesen získal v letech 2009-2010 magisterský titul v oboru managementu v podnikání/manažerské ekonomii na KU Leuven.

Ladislav Čoček

Je projektovým manažerem na Grantovém oddělení RMU. V minulost pracoval jako pre- a post-award manažer na projektech financovaných z EU (FP7, H2020, Horizon Europe, ESIF) pro regionální rozvojovou agenturu a soukromou konzultační společnost, od roku 2013 pak působí na MU. V letech 2016–2019 vedl Grant Office na CEITEC MU. účastnil řady platforem pro sdílení zkušeností v oblasti managementu výzkumu. Je koordinátorem pracovní skupiny Projekty v CZARMA a ambasadorem v projektu RM Roadmap. 


Předkonferenční kulaté stoly a večerní networkingové setkání

Předkonferenční kulaté stoly

Zájemci o sdílení dobré praxe a diskusi v rámci tematických skupin CZARMA jsou srdečně zváni k účasti na neformálních diskusních kulatých stolech k tématům hodnocení vědy, karierní rozvoj a mobility, právní a finanční otázky, widening, komunikace a otevřená věda. Tato setkání proběhnou den před konáním akce, tedy 1. října 2024, od 14:00 do 16:00 v prostorách CEITEC Vysokého učení technického v Brně (Purkyňova 123, kapacita 70 osob).

REGISTRACE na předkonferenční kulaté stoly je součástí registrace na konferenci.

KULATÝ STŮL 1: Interakce s právní agendou

Michal Hlavačka

Mikro abstrakt: Zmapujme spolu obecně právní agendu související s projekty, její rozdělení mezi projektová a právní oddělení a aktuální témata k řešení.

Diskuse k otázkám:

  • Jakou „právní agendu“ je třeba řešit v souvislosti s projekty bez ohledu na to, zda ji řešíte přímo vy? (Podmínky poskytovatele, grantové dohody, konsorciální smlouvy, registr smluv, veř. zakázky, spory, …..)
  • Kterou řešíte sami a jakou předáváte právnímu oddělení?
  • Co by Vám nejvíce pomohlo při řešení právních aspektů projektů? (konkrétní vzory, znalosti, kurzy, …)
  • Jaké téma související s právními aspekty projektů aktuálně nejvíce řešíte na Vaší instituci?

Zápis hlavních bodů z diskusí bude použit pro plán dalších aktivit v rámci tématu právní management projektů.

KULATÝ STŮL 2: Finanční management výzkumných projektů: Dovednosti a zdroje

Lenka Chvojková, Hanka Štěpánková

Abstrakt:
Tento kulatý stůl, kterým Vás provedou Lenka Chvojková a Hanka Štěpánková, bude příležitostí pro sdílení zkušeností a názorů na to, jaké dovednosti a znalosti jsou nezbytné pro úspěšné řízení finančních aspektů výzkumných projektů. Diskuse se zaměří na dvě klíčové otázky: Co vše musí znát projektový manažer(ka)/administrátor(ka), pokud má na starosti finanční management výzkumných projektů? Kde a jak získat a doplňovat k tomu potřebné znalosti? Výstupy z této diskuse poslouží jako základ pro další aktivity tematické skupiny CZARMA Finance, které budou zaměřeny na podporu a rozvoj potřebných kompetencí mezi členy a členkami CZARMA. Přijďte se zapojit do diskuse a přispět svými zkušenostmi!

Otázky k diskusi na místě

  • Co vše musí znát projektový manažer (ka)/administrátor(ka), pokud má na starosti finanční management výzkumných projektů?
  • Kde a jak získat a doplňovat k tomu potřebné znalosti?

KULATÝ STŮL 3: Od laboratoře k lajku: Inovativní vědecká komunikace

Dagmar Vokounová Franzeová

Abstrakt:
Věda dnes čelí stále aktuálnější výzvě, jak své objevy přiblížit široké veřejnosti. Kulatý stůl Od laboratoře k lajku nabídne interaktivní prostor, kde účastníci budou moci prozkoumat moderní způsoby, jak efektivně komunikovat vědecké myšlenky. Prostřednictvím krátkých příběhů a reálných situací se společně ponoříme do světa vědecké komunikace a zaměříme se na inovativní přístupy k překonávání bariér mezi laboratoří a publikem. Přijďte sdílet své nápady a najít způsoby, jak udělat vědu srozumitelnou, atraktivní a přístupnou pro všechny – od výzkumníků až po „lajky“ na sociálních sítích.

Diskuze k otázkám:

  • Co považujete za inovativní způsoby vědecké komunikace?
  • Jak vědu komunikujete na Vašem pracovišti, ve Vaší instituci?

KULATÝ STŮL 4: Agora zodpovědného hodnocení výzkumu

Michal Petr

Abstrakt:
Znáte ten úpěnlivý pocit touhy něco sdělit, ale ještě neumíte formulovat klíčový problém? Touhy vykonat něco velkého, ale nevíte, kde začít? Touhy něco sdílet, ale nevíte s kým? V hodnocení výzkumu v České republice je nebývale mnoho důvodů pro tento stav mysli. Nečekejte, až vám impuls přinese vesmír, buďte sami jeho strůjci a nebuďte v tom sami. Ať již patříte mezi ty, jejichž je hodnocení výzkumu denním chlebem, nebo jen jdete kolem, buďte u toho, když budeme vytvářet mapu nejdůležitějších palčivých témat ekosystému hodnocení a financování výzkumu, a to formou jednoduché hry.

  • Co nás nejvíce pálí v hodnocení výzkumu?
  • Jak nejlépe využít možnosti iniciativy CoARA?
  • Kdo potřebuje impakt faktory?
  • Dojdeme k samotné esenci a dozvíme se odpověď na základní otázky hodnocení a vůbec?

KULATÝ STŮL 5: Věda bez Hranic: Mezinárodní Mobilita a Lidské Zdroje

Martina Pokorná, Blanka Collis

Abstrakt:
Aby se zvedla úroveň a diversita českého vědeckého prostředí, tak je nezbytně nutné, aby čeští vědci a vědkyně vyjížděli za zkušeností na vědecké stáže či delší pobyty do zahraničí a abychom do ČR naopak lákali nové posily ze zahraničí, ať už navracející se Čechy a Češky, nebo vědce a vědkyně cizí národnosti. Přijďte u tohoto kulatého stolu sdílet tipy, jak na vašich institucích i) motivujete juniorní vědce a vědkyně k výjezdu nebo ii) je naopak lákáte z ciziny do ČR.

Dvě hlavní otázky

  • Jak na Vaší instituci motivujete student(k)y a postdo(č)ky k výjezdům do zahraničí?
  • Jak Vaší instituci prezentujete navenek, abyste přilákali vhodné PhD student(k)y, postdo(č)ky a juniorní group leadery ze zahraničí?

KULATÝ STŮL 6: Widening: Jak by se měl změnit pro FP10?

Laďa Čoček

Abstrakt:
Nástroje Widening v Horizont 2020 a Horizont Evropa významně přispěly ke zvyšování české účasti v Rámcových programech EU pro výzkum a inovace. Za 10 let svého fungování prošly nástroje Widening značnými změnami a výrazně se zvýšil jejich počet. V současnosti probíhá příprava 10. rámcového programu, a otevírá se tak příležitost k reflexi jejich přínosu pro příjemce. Jaký Widening byste rádi viděli v novém Rámcovém programu?

Diskuse k otázkám:

  • Které Widening nástroje považujete na nejužitečnější? Proč?
  • Které Widening nástroje považujete na nejméně užitečné? Proč?
  • Potřebujeme Widening nástroje?

KULATÝ STŮL 7: Open Science

Jiří Marek

Mikro abstrakt:
Open Science je tu, rok 2024 je rokem, kdy velká část poskytovatelů financí zavedla prvky Open Science mezi povinné položky projektových žádostí a následně realizace projektů. Celé je to o sdílení výstupů (veřejně) financovaného výzkumu a maximalizaci užitku vědy pro společnost, ale co to znamená v praxi? A je to stále jen o Open Access publikacích a poplatcích? Přesně o tom a o čemkoliv jiném, co Vás k Open Science, Open Access, datům, EOSCu apod. v projektech zajímá, se budeme moc společně pobavit u tohoto kulatého stolu. Na viděnou u „otevřeného“ stolu!
Diskuse k otázkám:
  • Jak pracujete v rámci projektů s pozicí Data Steward?
  • Jak plánujete náklady na Open Science ve Vámi připravovaných projektech?
  • Plánuje Vaše instituce zapojit aktivitu Open Science do připraveného projektu do výzvy Výzkumné prostředí?
Bez popisku
Bez popisku

Networkingové setkání

V neposlední řadě Vás zveme, abyste si přišli popovídat a pobavit se s dalšími CZARMA členy na networkingové setkání den před konáním akce, tedy 1. října 2024, od 19:00 do 22:00 do Platzu (Zelný trh 10, Brno, kapacita 120 osob). Můžete se těšit na středomořskou, mexickou a vietnamskou kuchyni. A také na typické české Honzovy buchty.

REGISTRACE na networkingové setkání je součástí registrace na konferenci. 


CZARMA POSTER SESSION 2024

Účastníci konference měli možnost se aktivně zapojit do programu konference prezentací svého posteru. Celkem se sešlo devět posterů, které soutěžily o přízeň účastníků v rámci CZARMA Poster session award. O pořadí posterů hlasovali účastníci během členské schůze.

Pořadí vítězných posterů:

1. místo 

Funding Landscapes
Ladislav Čoček

2. místo

3. místo

From vision to action
Ester Jarour

Další soutěžní postery 2024:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info